skip navigation
Home 2018-19 Teams College Corner Uniform Order Facilities Special Events Training Options 2018 Super Y Payments and Aid

2018-19 Teams

Jr. Irish Soccer Club
2019 Spring League Schedules

Boys Team Age Group Coaching Staff Link to Spring 2019 Schedule and Standings
  2008 Premier 11U George Lund ISL 2nd Division Red
  2008 Green 11U George Lund ISL 4th Division Red
  2007 Premier 12U  Mike Krempec ISL 2nd Division Red
  2006 Premier 13U Tim Minzey ISL Premier Division
  2006 Green 13U Josh Nakayama / Ryan Leniski / Chris Ramesh  ISL 2nd Division Red
  2006 White 13U Josh Nakayama / Ryan Leniski / Chris Ramesh  ISL 2nd Division Red
  2005 Premier 14U Jason Freeman ISL 2nd Division Red
  2004 Premier 15U Jason Freeman ISL Premier Division
  2003 Premier 16U Tory Newberg  ISL 1st Division
  2001 Premier 18U Ryan Leniski / Scott Nolte  ISL Premier Division
Girls Team Age Group Coaching Staff Link to 2018 Schedule and Standings
  2008 Premier 11U David Lopez ISL 2nd / 3rd Division Red
  2008 Green 11U Bruce McCourt ISL 2nd / 3rd Division Red
  2007 Premier 12U David Lopez

ISL 2nd / 3rd Division Red

  2006 Premier 13U Jessica Heston  ISL 2nd / 3rd Division Red
  2005 Premier 14U Ken Nuber  Great Lakes Conference, National League
  2005 Green 14U Jessica Heston  ISL 3rd Division Red
  2004 Premier 15U Henry Vu  ISL 2nd Division Red
  2003 Premier 16U Jesse Urquhart Great Lakes Conference, National League
  2002 Premier  17U Jesse Urquhart Great Lakes Conference, National League
  2001 Premier 18U Ken Nuber ISL Premier Division
  ACADEMY      
Boys Team Age Group Coaching Staff Spring 2019 Schedule
  11/12  Green Academy Jay Freymiller, Ted Bryant, Chris Ramesh, Ethan Hunt  ISL Academy Division (Level 5 - 4 aside)
  11/12 White Academy   ISL Academy Division (Level 5 - 4 aside)
  09 / 10 Green Academy    ISL Academy Division (Level 1)
  09 / 10 White Academy    ISL Academy Division (Level 2)
  08 / 10 Black Academy    ISL Academy Division (Level 4)
Girls Team Age Group Coaching Staff

Spring 2019 Schedule

  09/10 Green Academy Katie Roberts, ISL Academy Division (Level 4)

 

 

 

Jr. Irish Soccer Club
2018 - 2019 Tournament Schedule

Boys Team Age Group Coaching Staff Tournament Schedule  
  2008 Premier 11U George Lund

9/2/18:  Teagarden Cup, Ft Wayne
 9/28/18:  FC Pride Cup, Indianapolis
4/12  Indy Burn Cup
5/3/19 Indiana Presidents Cup
5/25/19 MDI

 
  2008 Green 11U George Lund 9/2/18:  Teagarden Cup, Ft Wayne
10/26/18:  Indy Premier Classic
4/12/19 Indy Burn Cup
5/3/19 Indiana Challenge Cup
5/25/19 MDI
 
  2007 Premier 12U  Mike Krempec 9/2/18:  Teagarden Cup, Ft Wayne
 9/28/18:  FC Pride Cup, Indianapolis
4/12/19. Indy Burn Cup
5/3/19 Indiana Presidents Cup
5/25/19 MDI
 
  2006 Premier 13U Tim Minzey 10/26/18:  Indy Premier Classic
4/26/19 Red Lion Invitational
5/17/19 Indiana State Cup
5/25/19 MDI
 
  2006 Green 13U Josh Nakayama / Ryan Leniski / Chris Ramesh  9/28/18:  FC Pride Cup
4/26/19 FW Shoot for a Cure
5/3/19 Indiana Challenge  Cup
5/25/19 MDI
 
  2006 White 13U Josh Nakayama / Chris Ramesh / Ryan Leniski  10/26/18:  Indy Premier Classic
4/12/19 Indy Burn Cup
5/25/19 MDI
6/1/19. St. Francis Cup
 
  2005 Premier 14U Jason Freeman

10/26/18:  Indy Premier Classic
4/26/19 Red Lion Invitational

5/17/19 Indiana State Cup
5/25/19 MDI

 
  2004 Premier 15U Jason Freeman  3/22/19 Nike Soccers Cup
4/26/19 Blue Chip Invitational

5/17/19 Indiana State Cup
5/25/19 MDI
 
  2003 Premier 16U Tory Newberg 3/17/19 Regions Cup  
  2001 Premier 18U Ryan Leniski / Scott Nolte  2/8/19 FW Dome Showcase 3/22/19 Nike Soccers Cup
5/17/19 Indiana Presidents Cup
5/25/19 MDI
 
Girls Team Age Group Coaching Staff Tournament Schedule  
  2008 Premier 11U David Lopez 9/1/18:  Teagarden Cup, Ft Wayne
 9/28/18:  FC Pride Cup, Indianapolis
4/26/19 FW Shoot for a Cure
5/3/19 Indiana Challenge Cup
5/25/19 MDI
 
  2008 Green 11U Bruce McCourt 4/26/19 FW Shoot for a Cure
5/3/19 Indiana Challenge Cup
5/25/19 MDI
 
  2007 Premier 12U David Lopez

9/1/18:  Teagarden Cup, Ft Wayne
 9/28/18:  FC Pride Cup, Indianapolis
4/26/19 FW Shoot for a Cure
5/3/19 Indiana Challenge Cup
5/25/19 MDI

 
  2006 Premier 13U Jessica Heston 10/26/18:  Indy Premier Classic
4/26/19 FW Shoot for a Cure
5/3/19 Indiana Challenge Cup
5/25/19 MDI
 
  2005 Premier 14U Ken Nuber  9/28/18:  FC Pride Cup, Indianapolis
11/5/18 Indianapolis College Showcase
4/13/19 Bluechip College Showcase
5/17/19 Indiana State Cup
5/25/19 MDI
 
  2005 Green 14U Jessica Heston 10/26/18:  Indy Premier Classic
4/26/19 FW Shoot for a Cure
5/3/19 Indiana Challenge Cup
5/25/19 MDI
 
  2004 Premier 15U Henry Vu 4/26/19 FW Shoot for a Cure
5/17/19 Indiana Challenge Cup
5/25/19 MDI
 
  2003 Premier 16U Jesse Urquhart 3/8/19 Ohio Galaxies College Showcase
4/13/19 Bluechip College Showcase
5/17/19 Indiana Presidents Cup
5/25/19 MDI
 
  2002 Premier I 17U Jesse Urquhart 2/15/19 FW Dome Showcase
4/26/19  Crossroads Showcase
5/17/19 Indiana Presidents Cup
5/25/19 MDI
 
  2001 Premier 18U Ken Nuber 2/15/19 FW Dome Showcase
5/25/19 MDI
 
  ACADEMY        
Boys Team Age Group Coaching Staff Tournament Schedule  
  11/12  Green Academy Jay Freymiller, Ted Bryant, Chris Ramesh. 9/2/18:  Teagarden Cup, Ft Wayne
5/25/19 MDI
 
  09 / 10 Green Academy   9/2/18:  Teagarden Cup, Ft Wayne
5/25/19 MDI
 
  09 / 10 White Academy    9/2/18:  Teagarden Cup, Ft Wayne
5/25/19 MDI
 
  09 / 10 Black Academy   9/2/18:  Teagarden Cup, Ft Wayne
5/25/19 MDI
 
Girls
 
09/10 Green Academy   5/25/19 MDI  

 

League Explanation 

  • ISL 2nd, 3rd, and 4th:  These league are considered Regional leagues and teams do not travel for league play outside of the North.  
  • ISL 2nd Division WHITE:  This is a state wide league for top 8 teams U11 and U12.  This requires more travel than the typical 2nd Division.
  • MRL (Midwest Regional League):  MRL starts spring of U13.  This is a league run by Region II which includes 16 state in the midwest.  The top 8 teams in Indiana are placed in MRL and much more travel is required.
  • ISL Premier & ISL 1st Division:  Starting at U13, Indiana places the top 8-9 teams in the state in the ISL Premier Division and the next 8-9 in the 1st Division that do not qualify for MRL.    
  • The state will also combine ages and even divisions depending on the number of teams applied at certain age groups.
  • ALL leagues have what is called promotion / Relegation.  the winner of a division (and sometimes the second place team) will be promoted to the next highest league and the bottom 1-2 will be relegated down a division.  This means if a team wins 2nd Division at U13, then they are promoted to ISL 1st Division.  While clubs have the ability to apply for any league they chose, it is up to the state association (with help from an advisory committee) to place the teams.    

Tournament Explanation 

  • Covered in a players tuition is a two "away" tournaments.  The teams that compete in the fall will usually play 1 fall and 1 spring.  
  • The Executive Director will place teams at events with input from the coaching staff.  This is done in an attempt to put our teams in the best competitive environment possible.  Ultimately, it's up to the host tournament to place teams in brackets.
  • We will attempt to place every Jr. Irish team at the MDI (Memorial Day invitational) and we have been successful at that in the past.  It is dependent upon how many teams apple at certain age groups.  
  • Indiana Cup events are not part of the tuition and the Executive Director will decide what teams may be able to compete.  Cups are ultra competitive with no guarantee of acceptance.  Teams not placed in cup play will receive another event.  
    • State Cup:  U13 - U19:  Top 12 teams in the state.  Mostly MRL and a few ISL Premier.
    • Presidents Cup:
      •  U11-U12:  Top 16 teams in the state.  The 8-9 in the ISL White Division and the rest are 2nd Division from across the state  
      • U13 - U18.  The next 16 teams who do not get accepted to State Cup.  This is the rest of ISL Premier and maybe 2-3 ISL 1st Division.  
    • Challenge Cup
      • U11-U12:  The bulk of teams are 2nd Division with a few 3rd.  While they try to accept everyone, it becomes a bad experience for 3rd and 4th Division teams sine they are usually bracketed against 2nd Division teams.
      • U13-U17:  ISL 1st Division and 2nd Division.  It can be a bad experience for some 2nd Division and 3rd Division teams since they get bracketed with 1st Division teams.     
  • Any added events must be approved by the Executive Director and paid for by the families of the players attending in advance.  The manager and coach will create the budget for the event since not only does the entry fee need to be covered by all expenses of the coach.

Jr. Irish Soccer Club
2018 Fall League Schedules

Boys Team Age Group Coaching Staff Link to 2018 Schedule and Standings
  2008 Premier 11U George Lund ISL 2nd Division Red
  2008 Green 11U George Lund ISL 3rd Brown
  2007 Premier 12U  Mike Krempec ISL 2nd Division Red
 

2007 Green (Listed as Elkhart Flames Blue) 

12U TBD ISL 4th Division Gray
  2006 Premier 13U Tim Minzey ISL 1st Division Tier 1
  2006 Green 13U Jay Freymiller  ISL 2nd Division Brown
  2006 White 13U Chris Ramesh / Ryan Leniski  ISL 2nd Division Red
  2005 Premier 14U Jason Freeman ISL 2nd Division Gray
  2004 Premier (Fall)
ECU Combined
15U Fall Cruz Gallegos ISL 15U Premier
  2004 Premier 15U Jason Freeman National League, Midwest Conference
  2003 Premier 16U Tory Newberg  ISL Premier
  2001 Premier 18U Ryan Leniski / Scott Nolte  ISL Premier / ISL 1st Division
Girls Team Age Group Coaching Staff Link to 2018 Schedule and Standings
  2008 Premier 11U David Lopez  ISL 2nd Division Red
  2007 Premier 12U David Lopez

ISL 3rd Division Brown 

  2006 Premier 13U Jessica Pletcher  ISL 3rd Division Red
  2005 Premier 14U Ken Nuber  ISL Premier
  2005 Green 14U Jessica Pletcher  ISL 3rd Division Brown
  2004 Premier (Fall) 15U Greg Schenk  ISL 15U Premier 
  2004 Premier 15U TBD  ISL 2nd Division Red
  2003 Premier 16U Jesse Urquhart  National League Great Lakes Conference
  2002 Premier I 17U Justin Crew  National League Great Lakes Conference
  2002 Premier II 17U TBD  ISL 2nd Division Red
  2001 Premier 18U Ken Nuber  National League Great Lakes Conference
  ACADEMY      
Boys Team Age Group Coaching Staff Link to 2018 Schedule
  11/12  Green Academy Jay Freymiller, Ted Bryant, Chris Ramesh.  ISL Academy Division (Level 5 - 4 aside)
  09 / 10 Green Academy    ISL Academy Division (Level 1)
  09 / 10 White Academy    ISL Academy Division (Level 2)
  08 / 10 Black Academy    ISL Academy Division (Level 4)