skip navigation
Home Teams On College Campus Uniform Order Facilities Special Events Training Options Weekly Word 2018 Super Y
Screen shot 2017 07 07 at 2.48.06 pm
Screen shot 2018 03 15 at 3.52.35 pm

Teams

Jr. Irish Soccer Club
2018 Spring League Schedules

Boys Team Age Group Coaching Staff Link to 2018 Schedule and Standings
  2007 Green U11  Mike Krempec / Tory Newberg ISL 2nd Division Red
  2007 White U11 John Meiser / Tory Newberg ISL 4th Division Red
  2006 Green U12 Tim Minzey ISL 2nd Division White/Red
  2006 White U12 Chris Bennett ISL 3rd Division Red
  2006 Black U12 Chris Ramesh / Ryan Leniski ISL 4th Division Red
  2005 Premier U13 George Lund / David Stroud  ISL 2nd Division Red
  2005 Green U13 George Lund / David Stroud ISL 3rd Division Red
  2004 Premier U14 Jason Freeman MRL 1st Division Blue
  2003 Premier U15 Tory Newberg ISL Premier 
  2001 Premier U17 Ryan Leniski / Scott Nolte ISL 1st Division Tier 1
  1999 Premier U19 Jason Freeman College showcase only
Girls Team Age Group Coaching Staff Link to 2018 Schedule and Standings
  2007 Green U11 David Lopez

ISL 2nd Division

  2006 Green U12 David Lopez  ISL 2nd Division
  2005 Premier U13 Margaret McLaughlin ISL Premier
  2005 Green U13 Jessica Pletcher ISL 2nd Division Red
  2004 Premier U14 Jesse Urquhart / Shaun Daugherty ISL 2nd Division Red 14U / 15U
  2003 Premier U15 Jesse Urquhart ISL Premier
  2002 Premier I U16 Ken Nuber  MRL 1st Division Black
  2002 Premier II U16 Jay Freymiller ISL 1st Division
  2001 Premier U17 Jay Freymiller MRL 1st Division Blue
  2000 Premier U18 Justin Crew College Showcase Only
  1999 Premier U19 Jeff Hart / Gary Graham ISL1st Division 19U / 20U
  ACADEMY      
Boys Team Age Group Coaching Staff Link to 2018 Schedule
  2010 Green Academy Justin Crew, Ted Bryant, Chris Ramesh, Mike Krempec, and David Lopez. ISL Academy Division
  08 / 09 Green Academy   ISL Academy Division
  08 / 09 White Academy   ISL Academy Division
  08 / 09 Black Academy   ISL Academy Division
  08 / 09 Grey Academy   ISL Academy Division
Girls Team Age Group Coaching Staff Link to 2018 Schedule
  08 / 09 Green Academy Justin Crew, George Keegan, and Jessica Pletcher ISL Academy Division
  08 / 09 White Academy   ISL Academy Division

 

 

 

Jr. Irish Soccer Club
2017 - 2018 Tournament Schedule

Gender  Team Age Group  Coaching Staff Link to Tournaments Attending
Boys 2007 Green 11U Mike Krempec / Tory Newberg

Pat Teagarden Memorial Cup.    September 2, 2017
Socctoberfest.    October 6-7, 2017
Indy Burn Cup.    April 13-15, 2018
Indiana Challenge Cup.    May 4-6, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018

Boys 2007 White 11U John Meiser / Tory Newberg Pat Teagarden Memorial Cup.    September 2, 2017
Socctoberfest.    October 6-7, 2017
Indy Burn Cup.    April 13-15, 2018
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Portage Classic.    June 8-10, 2018
Boys 2006 Green 12U Tim Minzey Pat Teagarden Memorial Cup.    September 2, 2017
Indy Premier Halloween Classic.    October 27-29, 2017
Indy Burn Cup.    April 13-15, 2018
Indiana Presidents Cup.    May 4-6 2018 / June 10-3 Finals.    
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Boys 2006 White 12U Chris Bennett Pat Teagarden Memorial Cup.    September 2, 2017
Indy Premier Halloween Classic.    October 27-29, 2017
Indy Burn Cup.    April 13-15, 2018
Indiana Challenge Cup.    May 4-6, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Boys 2006 Black 12U Chris Ramesh / Ryan Leniski Pat Teagarden Memorial Cup.    September 2, 2018
Zionsville Soctoberfest      October 6-7, 2017
Indy Burn Cup.    April 13-15, 2018
Ft Wayne Shoot for a Cure.    April 27-29, 2018
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Boys 2005 Premier 13U George Lund / David Stroud Liverpool Red's Invitational.    August 25-27, 2017
Ft Wayne Shoot for a Cure.    April 27-29, 2018
Indiana Challenge Cup.    May 4-6, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Portage Cup.    June 8-10
Boys 2005 Green 13U George Lund / David Stroud FC Pride Cup.   September 29 - October 1, 2017
Ft. Wayne Shoot for a Cure.    April 27-29, 2018

Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Portage Cup.    June 8-10
Boys 2004 Premier 14U Jason Freeman

Liverpool Red's Invitational.    August 25-27, 2018
Nike Academy College Showcase.    March 23 - 25, 2018
Indiana State Cup.    May 18-20, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018

Boys 2003 Premier 15U Tory Newberg Indianapolis College Showcase.    December 1-3, 2017
Ohio Elite College Showcase.    March 2-4, 2018
Indiana Presidents Cup.    May 18-20, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Boys 2001 Premier 17U Ryan Leniski / Scott Nolte Indianapolis College Showcase.    December 1-3, 2017
Fort Wayne College Showcase.    January 5 - 7, 2018
Ohio Elite College Showcase.    March 2 - 4, 2018
Indiana Presidents Cup.    May 18-20, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Boys 1999 Premier 19U Jason Freeman Indianapolis College Showcase.    December 1 - 3, 2017
Fort Wayne College Showcase.     February 9 - 11, 2018
Region Cup College Showcase.    March 9 - 11, 2018
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Girls 2007 Green 11U David Lopez Zionsville Soctoberfest.    October 6-7, 2017
Indy Burn Cup.    April 13 - 15, 2018
Indiana Challenge Cup.    May 4-6, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Girls 2006 Green 12U David Lopez Pat Teagarden Memorial Cup.    September 3, 2017
FC Pride Cup.    September 29 - October 1, 2017
Indy Burn Cup, April 13 - 15, 2018
Indiana Challenge Cup.    May 4-6, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Girls 2005 Premier 13U Margaret McLaughlin

Michigan Jaguar Cup.    October 6-7, 2017
Red Lion Invitational.    April 27 - 29, 2018
Indiana State Cup.    May 18-20, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018

Girls 2005 Green 13U Jessica Pletcher Zionsville Soctoberfest.    October 6-7, 2017
Ft. Wayne Shoot for a Cure.    April 27-29, 2018
Indiana Challenge Cup.    May 4-6, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Girls 2004 Premier 14U Jesse Urquhart / Shaun Daugherty Warrior Invitational.    October 14-15, 2017
Ft Wayne Shoot for a Cure.    April 27-29, 2018
Indiana Challenge Cup.    May 4-6, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Girls 2003 Premier 15U Jesse Urquhart

Germantown TN Invitational.     December 8-10, 2017
Blue Chip College Showcase.    April 13 - 15, 2018
Indiana State Cup.    May 18-20, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018

Girls 2002 Premier 1 16U Ken Nuber Fort Wayne College Showcase.    January 26 - 28, 2018
Blue Chip College Showcase.    April 13 - 15, 2018
Crossroads of America College Showcase.    April 20 - 22, 2018
Indiana Presidents Cup.    May 18 - 20, 2018 / June 1-3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Girls 2002 Premier II 16U Jay Freymiller Ohio Galaxies College Showcase.    March 9 - 11, 2018
Ft. Wayne Shoot for a Cure.    April 27 - 29, 2018
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Girls 2001 Premier 17U Jay Freymiller Fort Wayne College Showcase.    January 26 - 28, 2018
Blue Chip College Showcase.    April 13 - 15, 2018
Crossroads of America College Showcase.    April 20 - 22, 2018
Indiana State Cup.    May 18 - 20, 2018 / June 1 - 3 Finals
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Girls 2000 Premier 18U Justin Crew Indianapolis College Showcase.    November 17 - 19, 2017
Fort Wayne College Showcase.    February 16 - 18, 2018
Circle City College Showcase.    February 23 - 25, 2018
Ohio Galaxies College Showcase.    March 9 - 11, 2018
Memorial Day Invitational.    May 26 - 27, 2018
Girls 1999 Premier 19U Jeff Hart Red Lion Invitational.    April 27 - 29, 2018
Memorial Day Invitational     May 26 - 27, 2018
Boys 2010 Green Academy Justin Crew, Ted Bryant, Chris Ramesh, Mike Krempec, and David Lopez. Pat Teagarden Memorial Cup.    September 2, 2017
Hoosier Habig Invitational.    April 20-22, 2018
Memorial Day Invitational.    May 26-27, 2018
Boys 08 / 09 Green Academy   Pat Teagarden Memorial Cup.    September 2, 2017
Hoosier Habig Invitational.    April 20-22, 2018
Memorial Day Invitational.    May 26-27, 2018
Boys 08 / 09 White Academy   Pat Teagarden Memorial Cup.    September 2, 2017
Hoosier Habig Invitational.    April 20-22, 2018
Memorial Day Invitational.    May 26-27, 2018
Boys 08 / 09 Black Academy  

Pat Teagarden Memorial Cup.    September 2, 2017
​​​​​​​Hoosier Habig Invitational.    April 20-22, 2018
Memorial Day Invitational.    May 26-27, 2018

Boys 08 / 09 Gray Academy  

Pat Teagarden Memorial Cup.    September 2, 2017
​​​​​​​Hoosier Habig Invitational.    April 20-22, 2018
Memorial Day Invitational.    May 26-27, 2018

Girls 08 / 09 Green Academy Justin Crew, George Keegan, and Jessica Pletcher Pat Teagarden Memorial Cup.    September 2, 2017
​​​​​​​Hoosier Habig Invitational.    April 20-22, 2018
Memorial Day Invitational.    May 26-27, 2018
Girls 08 / 09 White Academy   Pat Teagarden Memorial Cup.    September 2, 2017
​​​​​​​Hoosier Habig Invitational.    April 20-22, 2018
Memorial Day Invitational.    May 26-27, 2018

 

 

League Explanation 

  • ISL 2nd, 3rd, and 4th:  These league are considered Regional leagues and teams do not travel for league play outside of the North.  
  • ISL 2nd Division WHITE:  This is a state wide league for top 8 teams U11 and U12.  This requires more travel than the typical 2nd Division.
  • MRL (Midwest Regional League):  MRL starts spring of U13.  This is a league run by Region II which includes 16 state in the midwest.  The top 8 teams in Indiana are placed in MRL and much more travel is required.
  • ISL Premier & ISL 1st Division:  Starting at U13, Indiana places the top 8-9 teams in the state in the ISL Premier Division and the next 8-9 in the 1st Division that do not qualify for MRL.    
  • The state will also combine ages and even divisions depending on the number of teams applied at certain age groups.
  • ALL leagues have what is called promotion / Relegation.  the winner of a division (and sometimes the second place team) will be promoted to the next highest league and the bottom 1-2 will be relegated down a division.  This means if a team wins 2nd Division at U13, then they are promoted to ISL 1st Division.  While clubs have the ability to apply for any league they chose, it is up to the state association (with help from an advisory committee) to place the teams.    

Tournament Explanation 

  • Covered in a players tuition is a two "away" tournaments.  The teams that compete in the fall will usually play 1 fall and 1 spring.  
  • The Executive Director will place teams at events with input from the coaching staff.  This is done in an attempt to put our teams in the best competitive environment possible.  Ultimately, it's up to the host tournament to place teams in brackets.
  • We will attempt to place every Jr. Irish team at the MDI (Memorial Day invitational) and we have been successful at that in the past.  It is dependent upon how many teams apple at certain age groups.  
  • Indiana Cup events are not part of the tuition and the Executive Director will decide what teams may be able to compete.  Cups are ultra competitive with no guarantee of acceptance.  Teams not placed in cup play will receive another event.  
    • State Cup:  U13 - U19:  Top 12 teams in the state.  Mostly MRL and a few ISL Premier.
    • Presidents Cup:
      •  U11-U12:  Top 16 teams in the state.  The 8-9 in the ISL White Division and the rest are 2nd Division from across the state  
      • U13 - U18.  The next 16 teams who do not get accepted to State Cup.  This is the rest of ISL Premier and maybe 2-3 ISL 1st Division.  
    • Challenge Cup
      • U11-U12:  The bulk of teams are 2nd Division with a few 3rd.  While they try to accept everyone, it becomes a bad experience for 3rd and 4th Division teams sine they are usually bracketed against 2nd Division teams.
      • U13-U17:  ISL 1st Division and 2nd Division.  It can be a bad experience for some 2nd Division and 3rd Division teams since they get bracketed with 1st Division teams.     
  • Any added events must be approved by the Executive Director and paid for by the families of the players attending in advance.  The manager and coach will create the budget for the event since not only does the entry fee need to be covered by all expenses of the coach.